Pelerinaj - Octombrie 2024

19 Octombrie 2024

Parohia Isaiia a organizat pe 19-20 octombrie 2024 un pelerinaj in judetul Neamt cu ocazia sfintirii bisericii din Margineni II ( (https://doxologia.ro/biserica-parohiei-margineni-ii-din-judetul-neamt-sf...) unde preot paroh este pr. Voicu Daniel, cel care cu ani in urma a fost preot la Isaiia. Pentru ca oamenii il iubesc si respecta pentru ca i-au învățat Cuvântul lui Dumnezeu si pentru ca am primit invitatie la Sfintirea frumoasei biserici nou ridicate, am gasit un bun prilej pentru un pelerinaj la manastiri si alte obiective turistice din judetul Neamt: Casa memoriala din Humulesti cu parcul tematic Cetatea Neamt, Muzeul manastirii Agapia s.a.

Ne-am hranit duhovniceste din cuvintele staretilor si a maicutelor care cu drag ne-au primit si ne-au invatat cat de important este sa luptam cu rugaciunea ("Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-mă pe mine pacatosul si intreaga lumea Ta") contra gandurilor care navalesc continuu, a tendintelor de judecata, a ispitelor de tot felul, a mandriei - inceputul tuturor relelor...

La final, feedback-ul a fost acest: ,,-Sa mai organizati pelerinaje dintr-astea, ca a fost tare frumos!,, Slavă lui Dumnezeu pentru toate!