Istorie Martie 22, 2014

Satul Isaiia s-a întemeiat în perioada 1739-1805, primindu-şi numele de la primul locuitor aşezat aici pe care îl chema „Isaiia”(conf. Monografiei parohiei Isaiia din 1906 de Pr.Gh. Dimitrescu- în arhiva parohiei G.B.)

I. Satul

Prin actul revoluţionar din 8 martie 1948, pământul a fost dat ţăranilor, uniţi în C.A.P., iar clădirile moşiei şi o parte din teren au rămas G.A.S.

II. Biserica veche cu hramul Sf. Voievozi

Prima biserică în acest sat, se construieşte în anii 1814-1816 din bârne din lemn, pe locul cimitirului de azi, situat sus pe deal- unde în vechime era şi satul- adusă din satul Poiceşti,distrus de inundaţiile Prutului. A fost stramutata aici cu învoirea proprietarului Manciu. Biserica a fost reclădită cu osteneala şi cheltuiala credincioşilor, ajutaţi şi de proprietarul Neculai Costache Bîrlănescu şi s-a sfinţit la 8 noiembrie 1816 de episcopul Huşilor Meletie Brandaburul(1803- 1826)- (conf. Melchisedec- Cronica Huşilor, Bucureşti,1869). A durat până în 1881, când s-a început zidirea din piatră a bisericii în fiinţă astăzi. A fost desfiinţată complet în anul 1901 iar pe locul Sf. Prestol- este zidit un monument piramidal de piatra cu cruce de fier şi placă comemorativă de marmură albă, zidit în 1970, pentru ca acest loc sfinţit să nu se profaneze şi să se ştie ce a fost pe acest loc.

III. Biserica cea nouă

Biserica înfiinţată azi, s-a construit din piatră în anii 1881- 1890, când s-a terminat, făcută cu ajutorul şi contribuţia crredincioşilor acestui sat şi a celor din satele vecine.